poraba vode

To se zgodi če krožnike sperete, preden jih postavite v pomivalni stroj
Strokovnjaki pravijo, da umazane posode pred pranjem v pomivalnem stroju ne bi smeli spirati, medtem ko vam vaša logika in čut za čistočo govorita, da preveč umazani krožniki nikakor ne sodijo vanj. Kaj je torej res, ali je spiranje krožnikov povsem odveč? Morda celo povsem narobe? Ali pa so naši starši le vedeli kaj počnejo, ko so nas učili, da v pomivalni stroj sodi le posoda, ki smo jo prej splaknili?

Veste, čemu je namenjena druga tipka na splakovalniku stranišča?
Razen če vaš WC kotliček deluje na poteg ali pa imate takega z ročajem, potem veste, da sta za splakovanje na voljo dve tipki. Pa poznate razliko med njima? Zakaj pravzaprav sploh sta tam in kdaj uporabiti katero?

Napaka, ki jo marsikdo počne pri pomivanju posode
Detergent za pomivanje posode je v kuhinji nepogrešljiv. Toda ne glede na to, ali posodo pomivate ročno ali pa uporabljate pomivalni stroj, obstaja velika verjetnost, da pretiravate s količino detergenta. To je seveda škodljivo tako za vašo denarnico kot za okolje, nenazadnje pa tudi za vaše zdravje, kadar čistilno sredstvo ostaja na vaši posodi.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo
Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

Ta detergent za pranje perila je popolnoma zastonj
Nobena skrivnost ni, da je pranje perila za okolje precej obremenjujoče, a se mu po drugi strani nikakor ne moremo izogniti. Poraba energije in vode je neizogibna, poleg tega pa večina klasičnih detergentov za pranje perila vsebuje snovi, ki niso biološko razgradljive in močno onesnažujejo okolje ter imajo nenazadnje vprašljiv učinek na naše zdravje. Vse to so razlogi, ki vas bodo morda prepričali, da si detergent iz kostanja pripravite kar sami.

Urejanje okolice: kaj vse je treba upoštevati?
Včasih poslušam znance, ki načrtujejo dom in kaj vse so si zamislili, a gredo pri tem res v podrobnosti. In lagal bi, če bi rekel, da je z mano kako drugače. Sem se pa zalotil, da sam in tudi ostali pogosto posvečamo bolj malo pozornosti temu, kaj se bo zgodilo z okolico, kar pa ni najbolje. Še posebno, če si naknadno zamislite veliko dodatkov na zemljišču oziroma posegov, ki bi potrebovali ponovne izkope in si s tem nepotrebno delate dodaten strošek.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?
Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

To se zgodi, če v pralni stroj nalijete preveč detergenta
Gospodinjske naprave, kot so pomivalni stroj, električna pečica in pralni stroj, so precej veliki porabniki električne energije, vendar pa ste za visok račun zelo verjetno vsaj delno krivi vi sami. Morda delate napako, ki vas ob koncu meseca stane veliko več, kot je potrebno.

Kako zelena je zelena energija?
Čeprav se svet še vedno oklepa fosilnih goriv, pa si zahodne države tudi zaradi trenutne vojne v Ukrajini in sankcij proti Rusiji vse bolj prizadevajo, da bi jih v čim večji meri nadomestile z zelenimi viri energije. Zelena energija se pridobiva iz naravnih virov in je pogosto tudi obnovljiva ter čista. Kaj to pomeni, kakšne vrste zelene energije poznamo in kakšne so njihove prednosti ter slabosti?

Kako izbrati pravi Karcherjev aparat za vaše potrebe?
Karcher je znamka, ki je na trgu čistilne opreme prisotna že desetletja. Če razmišljate o nakupu čistilne opreme te znamke, je pomembno razumeti njihovo ponudbo in kako najbolje izkoristiti njihove izdelke. Poglejmo nekaj ključnih točk, ki jih morate upoštevati pri izbiri.

Je pranje perila pri nizkih temperaturah lahko učinkovito?
Pranje perila v vroči vodi je morda učinkovit način, da umazana oblačila postanejo spet čista, ampak ali ste se kdaj vprašali, koliko denarja plačate za to? In kakšno visoko ceno plača okolje? Drobni delci, imenovani mikrovlakna, ki se ob pranju izločajo z oblačil, so namreč hud okoljski problem, saj pogosto končajo v oceanih.

Kärcher sistemi za zalivanje. Vse, kar potrebujete za popoln vrt!
V poletnem času, ko so količine padavin redke, naše rastline pa so dnevno izpostavljene visokim temperaturam, je zalivanje eno najpomembnejših opravil na vrtu. Lotimo se ga lahko z zalivalko ali pršenjem z vrtno cevjo, vendar je veliko bolj preprosto uporabiti enega izmed mnogih zalivalnih sistemov.

Kako pravilno očistiti air fryer?
Cvrtnik na vroč zrak oz. air fryer je v zadnjih dveh letih postal eden izmed najbolj priljubljenih kuhinjskih aparatov in verjetno skorajda ni več kuhinje, v kateri ne bi bil prisoten. Če ste tudi vi med njegovimi zvestimi uporabniki, je zelo pomembno, da veste, kako ga pravilno očistiti. Poglejmo si, kateri so najboljši predlogi za čiščenje.

Epoksidna fugirna masa – kdaj, kje in zakaj?
V praksi se pogosto porajajo vprašanja, zakaj je treba oz. čemu je bolje uporabiti epoksidno fugirno maso in ne cementno. V nadaljevanju vam predstavljamo fugirno maso kerapoxy easy design, z vsemi lastnostmi, prednostmi in tipičnimi primeri uporabe. Odgovorili bomo tudi na nekaj najpogostejših vprašanj glede namembnosti posameznih epoksidnih fugirnih mas.

Na kaj moramo biti pozorni pred nakupom pralnega stroja?
Prišli ste iz službe in v kopalnici vas je pričakala poplava, sredi nje pa pokvarjen pralni stroj. Torej je čas, da ga zamenjate. Čeprav nakup tega gospodinjskega aparata ni najbolj vznemirljiva stvar, pa si brez njega danes težko zamišljamo vsakdan. Vas zanima, na kaj morate biti pozorni pred nakupom in na kakšen način se lotiti izbire? Za vas imamo nekaj praktičnih nasvetov, kako med vso ponudbo izbrati pravi pralni stroj zase.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?
Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov
Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini
Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Preprosti načini, kako porabiti manj elektrike
Morda vsak ukrep sam po sebi ne pomeni znatno manjše porabe, toda prihranki se seštevajo in se lahko pozitivno odrazijo na vaših financah, odgovorna poraba elektrike pa je zelo dobra tudi za okolje.

Majhni triki za velike prihranke
Vsaka sprememba se začne z majhnimi koraki. Tako obstaja kar nekaj vsakodnevnih 'majhnih' stvari, ki jih lahko naredite ter s tem prihranite energijo in denar, hkrati pa naredite tudi nekaj dobrega za okolje.

Pripravlja se dolgoročna podnebna strategija Slovenije do leta 2050
Potrditev resolucije o dolgoročni podnebni strategiji Slovenije do leta 2050 v sredo na vladi je pomembno simbolno dejanje ob svetovnem dnevu Zemlje, pravi okoljski minister Andrej Vizjak. Želi si, da bi se strategija, ki jo mora sprejeti še DZ, čim prej udejanjala prek konkretnih ukrepov.

22. april – dan Zemlje: obnovimo našo Zemljo
Ob letošnjem svetovnem dnevu Zemlje so v ospredju opozorila pred posledicami podnebnih sprememb in uničevanja okolja. V Sloveniji smo v letu 2019 izpustili v zrak 18,8 milijona ton emisij toplogrednih plinov v ekvivalentu CO2 ali 9 ton na prebivalca.

Pred svetovnim dnevom voda spomnili na preudarno ravnanje z odpadki
V nedeljo, 22. marca 2020, je svetovni dan voda. Na ta dan se spomnimo, da je voda najdragocenejša dobrina, brez katere življenje na Zemlji ne bi moglo obstajati.

Nikar jih ne kupujte impulzivno
Kupujemo jih za dlje časa. Želimo si, da bi nam čim bolj olajšali življenje, pa da bi prispevali k lepemu videzu kuhinje. Zaradi vsega tega kuhinjskih gospodinjskih aparatov ni pametno kupovati impulzivno.

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?
Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?
Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Prihranite pri ogrevanju
Preteklo soboto smo lahko spremljali že osmo oddajo Delovne akcije in spoznali zakonca Pećaranin, ki jima zdravje kljub ljubezni, volji in veselju do življenja ni bilo naklonjeno. Pridni in predani mojstri z voditeljico Ano Praznik na čelu so spremenili njun dom v toplo, varno in domačno stanovanje, kjer bosta lahko ljubeča zakonca končno brezskrbno zaživela. Za primerno ogrevanje so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se tudi tokrat odločili za namestitev IR panelov. Tem je, zaradi ponašanja z izjemno učinkovito in visoko varčnostjo ter vsestranskostjo, v zadnjem času močno narasla priljubljenost. Ker smo o njih pisali že pred kratkim, si lahko vse o IR panelih preberete v priloženem članku, tokrat pa smo pod drobnogled vzeli še vedno zelo priljubljene plinske peči.

Stroški ogrevanja se znižajo za polovico!
V 7. oddaji Delovna akcija smo spoznali 50-letno mati samohranilko 9-letnih dvojčkov, ki ji življenje ni prizaneslo. Zahvaljujoč predani ekipi in pridnim mojstrom pa bo njihov dom po novem lep, varen in topel. Za slednje, torej za ogrevanje, so poskrbeli strokovnjaki za energetske rešitve, ki so se odločili na namestitev IR panelov. Ker smo ta varčen in okolju prijazen način ogrevanja podrobneje predstavili že prejšnji teden, pa bomo tokrat nekaj več besed namenili toplotni črpalki, ki ravno tako velja za enega najsodobnejših in varčnih ogrevalnih sistemov.

Tako lahko vsi poskrbimo za okolje
Priča smo hitrim podnebnim spremembah, ki jih kot posamezniki in kot celotna družba ne jemljemo dovolj resno. Vsak človek bi lahko s spremembo svojih navad močno pripomogel k varovanju in ohranjanju planeta.