Dominvrt.si

slama

Tega nikar ne počnite na vrtu

Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Teh 6 dodatkov za zemljo zagotavlja zdrave rastline

Za zdrave plodove rastlin je potrebna zdrava zemlja, ki nam lahko ponudi še več kot nam že, če jo pridno razvajamo z različnimi dodatki. Kateri so najučinkovitejši?

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku

Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

10 nasvetov za pripravo vrta na zimo

Ko se dnevi krajšajo, temperature padajo in narava postopoma prehaja v zimski spanec, je čas, da se lotimo priprave našega vrta na hladnejše mesece. Pravilna jesenska skrb za vrt ni samo estetskega pomena, ampak je ključna za zaščito naših rastlin pred mrazom in zagotavljanje njihovega zdravega prebujenja spomladi.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?

Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Previdno z uporabo zastirke na vrtu

Zastirka je snov, ki jo že od nekdaj uporabljamo za pokrivanje zemlje, tako na vrtu kot okoli sadnega drevja. Zavaruje korenine in plodove predvsem v poletnih mesecih in poskrbi, da prst ostane vlažna. Za njo lahko poskrbimo že pred poletjem, vendar previdno. Toliko, kolikor ima dobrih lastnosti, moramo biti z uporabo tudi pazljivi.

Se tudi na vašem vrtu pojavljajo takšne tvorbe?

Ste na svojem vrtu, trati ali v cvetličnem koritu opazili nenavadno tvorbo, nekakšno penasto kepo, ki se je tam pojavila praktično čez noč? Nenavadna gmota, ki na pogled ne deluje nič kaj privlačno, je znana pod imenom čreslov cvet.

Preverite, kakšna mora biti pasja uta

Vsak pes, ki biva na vrtu, potrebuje svoje bivališče, torej uto in po potrebi tudi pesjak. Treba mu je namreč zagotoviti primerno zavetje pred najrazličnejšimi vremenskimi vplivi, sploh če bo v uti spal v vročih poletnih mesecih ali mrzlih zimskih dneh. V nadaljevanju si lahko preberete, kakšna mora biti pasja uta in kako vašemu štirinožnemu kosmatincu zagotoviti kar najbolj prijetno bivanje v njej.

Kako se znebiti polžev na vrtu?

Polži, predvsem tisti brez hišic, so prava nadloga na vrtu, saj nam uničujejo pridelek, v vzgojo katerega smo vložili veliko truda, časa in ljubezni. Obstaja več načinov, kako jih pregnati z vrta ali jih uničiti, a večinoma gre le za kratkoročne rešitve. Da bi se končno rešili teh nepridipravov, moramo za začetek vedeti, s kom imamo opravka, in se reševanja težav rešiti celovito.

Znova je v modi

V trenutnih kolekcijah vodilnih oblikovalskih blagovnih znamk imajo naravni materiali, kot so pleteni dodatki iz rafije, očitno znova ključno vlogo.

Zdrav jež je vedno lepo okrogel

Leto se je prevesilo v jesen in čas je, da pomislimo tudi na bitja, ki živijo v naši okolici. Ježki se tako že pripravljajo na zimo. Žal se zadnja leta pojavljajo tudi jesenska legla in ti mladiči nimajo nobene možnosti preživetja, razen če jim pomaga človek.

Kako pogosto zalivati rastline v posodah?

Vrtnarjenje je za marsikoga popoln užitek, a vendarle je pri vzgoji zelenjave in cvetja potrebna velika mera doslednosti, četudi nimate vrta in pridelek vzgajate v posodah in koritih na balkonu. Težava se pogosto pojavi pri zalivanju? Kdaj? Koliko? Kako pogosto?

Kako pogosto jih je treba zalivati?

Vrtnarjenje je za marsikoga popoln užitek, a vendarle je pri vzgoji zelenjave in cvetja potrebna velika mera doslednosti, četudi nimate vrta in pridelek vzgajate v posodah in koritih na balkonu. V 6. oddaji druge sezone Vrtičkanje sta nam Metka in Tina med drugim zaupali, kdaj in kako pogosto je treba rastline v koritih in posodah zalivati.

VIDEO: Zastirke na zelenjavnih gredicah

V ekološkem vrtnarjenju golo zemljo na zelenjavnih in okrasnih vrtičkih zastiramo z različnimi zastirkami, ki imajo številne dobre lastnosti. Vabljeni k ogledu video prispevka, v katerem boste izvedeli več o vrstah zastirk!

Zgodba o mlinu

Bogata zemlja in poletno sonce sta pozlatila pšenično klasje. Zgodila se je žetev, slama se je posušila in je varno spravljena pod streho. Tudi žito je na varnem in čaka, da bo šlo pod težek mlinski kamen. Prisluhnite zgodbi mlinarja Vladimirja Prosenika.

Naravna gradnja hiš

Gradnja hiš iz naravnih materialov, vzetih iz neposredne okolice, postaja pri nas vse bolj priljubljena.

Hiša iz slame, ilovice in lesa

O posebnem načinu naravne gradnje smo se pogovarjali s Kristijanom Zverom iz Čikečke vasi v Prekmurju, ki se je specializiral za gradnjo iz slame in ilovice. Pri tem pa se naslanja na naravne danosti, na tradicijo naših prednikov in na znanja slovenskih in tujih strokovnjakov.

Zaščita mladih dreves

Jeseni smo posadili mlada drevesca, za uspešno rast pa jih moramo zaščititi pred neugodnimi vremenskimi vplivi in tudi lačno divjadjo. O uspešni zaščiti nam svetuje sodelavec in strokovnjak Kluba Gaia, kluba ljubiteljev vrtnarjenja, Matjaž Maležič.

Nizozemsko dvojno življenje

Za hišo na nizozemskem podeželju se zdi, kot da živi dvojno življenje. Z ene strani je videti kot belo vesoljsko plovilo, na drugi strani pa njeno streho prekriva slama.

Družinska idila iz slame!

Nizozemski arhitekti iz biroja Arjen Reas so za izjemno zahtevnega naročnika v letošnjem letu dokončali izjemno hišo – družinski dom, oblečen v slamo.

Hobitske hišice osvajajo

Bi verjeli, da je mogoče v štirih mesecih za samo dobrih 4.000 EUR zgraditi hišo, v kateri lahko skoraj brez stroškov udobno živi štiričlanska družina z dvema majhnima otrokoma? Preberite zgodbo o hobitski hišici Simona Dalea.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860