imunski sistem

Recept za domači 'imunal'
Ameriški slamnik krepi naš imunski sistem, s tem ko krepi delovanje imunskih belih krvnih celic, ki se borijo proti vnetjem ter napadajo viruse in bakterije v našem telesu. Iz njega lahko izdelate svoj domači 'imunal'.

Je oblačenje psov pozimi res potrebno?
Mrzle zime niso neugodne samo za ljudi, ampak tudi za hišne ljubljenčke. Poskrbite, da v hladnem vremenu vašega psa ne bo zeblo, tako da mu omogočite bivanje v toplem prostoru. Ker vsak pes potrebuje tudi dnevno aktivnost na prostem, se morda sprašujete, ali ga je takrat morda smiselno obleči?

Oksimel – čudežna naravna mešanica v boju proti zimskemu prehladu
Jesen se počasi izteka, s hladnejšimi dnevi pa prihajajo na plano tudi bacili, virusi in druge bolezenske nadloge. Na poti do dobrega imunskega sistema je zato oksimel nepogrešljiv zeliščni pripravek. Ta vam bo služil celo zimo, pripravite pa si ga lahko kar sami doma.

Ali se psi lahko prehladijo?
Ko je zima oziroma so nizke temperature in preživimo več časa v zaprtih prostorih s hišnimi ljubljenčki, lahko tudi pri njih opazimo prehladu podobne simptome ali čudno vedenje. Se psi tudi lahko prehladijo?

Sveto drevo, ki vas bo zaščitilo pred zli duhovi
Jerebika ni le čudovito drevo za okras vrta, ampak tudi koristno drevo za privabljanje ptic, izboljšanje tal in zdravilne pripravke. In če ste vsaj malo vraževerni, potem boste jerebiko na vrtu zagotovo želeli imeti, saj naj bi odganjala zle duhove.

Se zavedate, kako zdravo je to jesensko živilo?
Predvsem v hladnejših mesecih se kislo zelje večkrat znajde na našem jedilniku. Pa ne samo zato, ker naj bi blagodejno vplivalo na alkoholnega mačka po službenih zabavah, pač pa zato, ker obogati našo prehrano z zanimivimi okusi in aromo, hkrati pa krepi naš imunski sistem ter nas tako brani pred prehladi, ki so v tem času nočna mora veliko ljudi. Privoščite si ga torej brez slabe vesti.

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule
Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.

Napake v spalnici, zaradi katerih ponoči ne moremo spati
V današnjem svetu, kjer smo nenehno izpostavljeni hitremu tempu in obveznostim, pogosto pozabimo na eno najosnovnejših potreb za dobro počutje – kakovosten spanec. Spanje ni le čas počitka, temveč ključni proces, v katerem se naše telo in um obnavljata, pridobivata nove moči ter pripravljata na izzive.

Poznate najpomembnejše pravilo kompostiranja?
Kompostiranje, ki je v osnovi pravzaprav kopičenje biorazgradljivih ostankov hrane, odmrlih rastlin in drugih s hranili bogatih organskih snovi, je enostaven in okolju prijazen način recikliranja. Vsaj tako smo verjeli do nedavnega. V zadnjem času pa pogosto slišimo, da je lahko kompost za vrt tudi škodljiv. Preverili smo, ali to drži in ali pridelava in uporaba komposta zares predstavlja kakršna koli varnostna tveganja za zdravje človeka in rastlin.

Koprive veljajo za eno najstarejših zelišč na svetu
Kopriva (Urtica dioica) je hitro rastoča zelnata trajnica, ki jo običajno obravnavamo kot plevel, le redko pa jo gojimo kot vrtno rastlino, čeprav njena prehranska vrednost nikakor ni zanemarljiva. Poglejmo, zakaj bi se v naši prehrani morala znajti bolj pogosto in kako preprečiti, da bi nas ob nabiranju opekla.

Je pametno, da pes spi v naši postelji?
Obstajajo ljudje, ki imajo psa z določenim namenom, največkrat za čuvanje hiše ali pa na primer lovci za sam lov. Priznali ali ne, psi so bili v preteklosti obravnavani predvsem kot nekakšno 'delovno orodje', s katerim so si ljudje pomagali pri vsakdanjih, zahtevnih in malo manj zahtevnih opravilih. Takšno dojemanje psov pa v današnjih časih izpodriva dejstvo, da smo ljudje začeli na psa gledati tudi in predvsem kot na družinskega člana. Nekateri gredo celo tako daleč, da s svojim kosmatincem spijo v isti postelji. Ali je to pretiravanje ali ne, kakšna so realna dejstva in kaj so zgolj miti, si bomo pogledali v nadaljevanju.

Kakšna je idealna temperatura v spalnici poleti?
Čeprav smo poletje nestrpno pričakovali in se ga veselili, pa so topli dnevi s seboj prinesli tudi nekaj nevšečnosti. Ena izmed teh je vročina, ki je še posebej neprijetna zvečer, ko poskušamo zaspati. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, kako se ohladiti, če v svoji spalnici nimate klime.

5 neverjetnih načinov uporabe jogurta na vrtu
Ste že kdaj pomislili na to, da bi jogurt uporabili na vrtu? Morda se sliši neverjetno, toda tako kot ima jogurt pozitiven vpliv na naše zdravje, ga ima tudi na zdravje rastlin. V nadaljevanju razkrivamo 5 načinov uporabe jogurta na vrtu!

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju
Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

Trik z aspirinom, ki ga morate preizkusiti na vrtu
Ali ste vedeli, da lahko uporaba aspirina na vrtu blagodejno vpliva na vaše rastline? Aspirin, ki ga lahko najdemo v vsaki domači lekarni, ima namreč neverjetne učinke na rast rastlin.

Naberite jih zdaj, da vam pozimi ne bo žal
Ste tudi vi med tistimi, ki ob prehladu prisegajo na domač sirup iz smrekovih vršičkov? Če si želite letošnjo jesen lajšati simptome prehlada ali okrepiti imunski sistem z domačim zvarkom, potem je zdaj zadnji čas, da se lotite priprave.

6 prednosti mačk za duševno zdravje
Ste že slišali za mačjo terapijo, ki jo vedno pogosteje priporočajo za doseganje različnih ciljev in boljše duševno zdravje? Mačke naj bi med drugim vplivale na boljše razpoloženje, učenje vrednot, kot sta odgovornost in skrb, mačja terapija pa naj bi pomagala okrepiti tudi imunski sistem.

Idealno živilo v zimskih dneh
Predvsem v hladnejših mesecih se kislo zelje večkrat znajde na našem jedilniku. Pa ne samo zato, ker naj bi blagodejno vplivalo na alkoholnega mačka po službenih zabavah, pač pa zato, ker obogati našo prehrano z zanimivimi okusi in aromo, hkrati pa krepi naš imunski sistem ter nas tako brani pred prehladi, ki so v tem času nočna mora veliko ljudi. Privoščite si ga torej brez slabe vesti.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli
Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Takšne zdravilne lastnosti ima šipek
V resničnostnem šovu Kmetija, ki ga na POP TV lahko spremljate od ponedeljka do petka ob 21.00, se tekmovalci s pomočjo Kmečke pratike pripravljajo na dvoboje znanja. Kmečka pratika v sebi skriva vse potrebne informacije, ki tekmovalcem lajšajo življenje na posestvu, v njej pa so opisane tudi različne rastline, vključno z njihovo uporabo in zdravilnimi lastnostmi. Ena od teh je tudi šipek.

Sploh veste, kako zelo zdravilno je to zelišče?
Zelišča in začimbe so že stoletja cenjeni, tako zaradi okusa kot zaradi svojih zdravilnih učinkov. Sodobne raziskave pa v zadnjem času tudi vse bolj potrjujejo prednosti naravnega zdravljenja in preventivnih učinkov, ki jih imajo zelišča na naše telo. Kako živeti z naravo, dobro ve tudi Bogdan Mak, ki vsa ta in še marsikatera druga zelišča prideluje sam. Med drugim nam je zaupal tudi, katero je njegovo najljubše zelišče in zakaj.

Kakšen je postopek kisanja zelja?
Kislo zelje je pri nas že od nekaj zelo priljubljena jed, še posebej v hladnih zimskih mesecih. Prvoten pomen kisanja zelja je bil konzerviranje, v današnjem času pa je to živilo v prehrani zaželeno zaradi karakteristične arome in okusa ter seveda zaradi vsebovanih hranil, zaradi katerih ugodno vpliva na imunski sistem. Z malo volje in truda ga lahko pripravite tudi sami. Razkrivamo postopek najbolj pogoste priprave po korakih.

Kako prepoznati strupene gobe?
Začela se je jesenska sezona gob, ki z razlogom veljajo za zelo hranljivo, zdravo in okusno živilo, ki pa hkrati zahteva izjemno previdnost! Polna košara lepih jurčkov so sanje vsakega gobarja, vendar pa naj vas želja po bogatem 'ulovu' ne zavede – hitro namreč užitno gobo zamenjamo za kakšno strupeno in si tako nakopljemo resne zdravstvene težave. Nekaj napotkov, kako prepoznati užitno gobo in jo ločiti od strupene, najdete v spodnjih vrsticah!

Recept za bezgov liker: okrepil bo imunski sistem in dvignil raven železa v krvi
Bezgove jagode zorijo septembra, iz teh zdravih temno modrih sadežev pa lahko pripravimo marmelado, liker, vino in morda najbolj priljubljen pripravek - sirup, recept, za katerega vam v nadaljevanju razkrivamo recept.

Tako zaščitite stanovanje pred plesnijo
Plesen je neprijeten in pogosto zdravju škodljiv pojav, ki se lahko hitro razširi v notranjosti prostorov. Da bi ohranili zdrav in udoben življenjski prostor, je ključno preprečiti nastanek in širjenje plesni. V nadaljevanju razkrivamo učinkovite nasvete in strategije, kako to storiti.

Kako varno je za psa uživanje lubenice?
Poletje je v polnem razmahu, kar pomeni, da večkrat iščemo načine, kako se ohladiti. To pa ne velja le za človeka, ampak tudi za hišne ljubljenčke. Zjutraj in zvečer si tako lahko skupaj privoščita prijeten sprehod, v najbolj vročem delu dneva pa raje ostanita v senci in se ohladita s temi vrstami poletnega sadja, ki so poslastica tudi zanj.

Odkrijte številne prednosti nabiranja in gojenja bezgovih jagod in cvetov
Bezeg (Sambucus) prepoznamo po nazobčanih zelenih listih, ki rastejo v skupinah od treh do devetih listov na vsaki strani stebla ter belih, izjemno dišečih cvetovih, ki imajo pomembno zdravilno vrednost. Odkrijte številne prednosti, zaradi katerih se mnogi nad njim navdušujejo – še posebno v začetku poletja, ko razvije čudovite bele cvetove, ki so primerni tudi za uživanje.

Posteljnina za toplejše mesece: kako izbrati prave materiale?
Prihod toplejših mesecev prinaša spremembe v našem vsakdanjem življenju, vključno s prilagajanjem na nove vremenske razmere. Ena pomembna prilagoditev je izbira ustrezne posteljnine, ki nam bo zagotovila udobje in svežino med spanjem v toplejših nočeh.

Kako se znebiti plesni v kopalnici?
Plesen se lahko pojavi v vseh prostorih in skozi vse leto, a ker je za njen razvoj idealno vlažno okolje, nam največ težav povzroča v zimskih mesecih in predvsem v 'mokrih' prostorih, kot je kopalnica. Preverite, kako se uspešno spopasti s plesnijo na kopalniških površinah!

Cimet: kako ga uporabiti in za kaj je koristen?
Vonj po cimetu je tisti, ki ga v decembru ne sme manjkati. Kako vse ga lahko uporabite in za kaj vse je koristen?