sadika

Eno samo peško potrebujemo za vzgojo tega dišečega drevesa
Limonovec je čudovito drevo s temno zelenimi, sijočimi listi, neverjetno dišečimi cvetovi in svetlo rumenimi zrelimi sadeži. Če želite vzgojiti čisto svojega iz ene same peške, v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta
Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu
Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Čas je, da vrtičkarji zavihate rokave in posadite prva semena
Pomlad je pred vrati, z njo pa tudi čas, ko si navdušeni vrtičkarji končno lahko ponovno umažejo roke. Ta korak, ki ga predstavljamo v nadaljevanju sicer lahko preskočite in čez nekaj mesecev na svoj vrt posadite sadike, ki ste jih kar kupili, vendar pa imajo doma vzgojene rastlinice zagotovo nemalo prednosti.

Limonska trava – čudež ali preprosta rastlina?
Limonske trave še pred nekaj desetletji ni poznal skoraj nihče, danes pa se vedno več ljudi zaveda njenih dobrobitnih lastnosti. Njena priljubljenost je narasla predvsem zaradi tajske kuhinje, kot tropska sadika pa je izredno učinkovita tudi za lajšanje marsikatere zdravstvene tegobe.

Tudi vi obožujete češnjev paradižnik? To morate vedeti
Le kdo ne mara paradižnika, tega okusnega, rahlo sladkega vrtnega pridelka, o katerem se krešejo mnenja o tem, ali gre za sadje ali zelenjavo. Ena izmed najbolj priljubljenih sort je češnjev paradižnik, morda tudi zaradi svoje priročnosti, saj ga lahko jemo neposredno z vrta – in takšni, še rahlo topli od sonca, so tudi najbolj okusni.

Tako vam bodo zelišča odlično uspevala
Četudi imate hišo in vrt, je priročno imeti zelišča tudi na okenski polici ali balkonu. Tako so vedno pri roki, ko kuhate. Za povrh lepo odišavijo vaš dom in so v okras.

Kako vzgojiti zdrave kumare?
Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...
Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.

Na kaj je treba paziti pri vzgoji paradižnikov?
Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji
Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Najboljši način, da bodo semena čilija in paprike vzklila
Ste ljubitelj čilijev in ste si na varno spravili seme, ker želite sami vzgojiti rastlino? Ker semena čilija in paprike kalijo dlje časa, je zdaj že pravi čas, da začnete s pripravo semen na kaljenje.

Ljubljanski mestni sadovnjaki zaradi vandalizma ne uspevajo po načrtih
Ljubljanska mestna občina si prizadeva, da bi javni mestni prostor obogatila s sadovnjaki. Ti so zdaj na sedmih lokacijah. Zaradi vandalizma v zadnjih letih pa ne uspevajo v skladu s pričakovanji.

Zaščitite vrtnine!
Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

Kako se lahko vrtnarji borimo s točo?
Vreme vrtičkarjem poleti večkrat zagode, največ pridelka pa nam uniči toča. Žal se je posledicam toče v celoti nemogoče izogniti, lahko pa zelenjadnice in okrasno cvetje do neke mere zaščitimo. In kaj lahko storimo, če ostanemo brez pridelka?

Kaj je potrebno aprila postoriti na vrtu?
Mnogi ste glede na sončne dni preteklih tednov že v marcu začeli z vrtnimi opravili, načeloma pa velja, da je na vrtu najbolj pestro ravno aprila, ko se zemlja že dodobra osuši.

Je pravi balzam za dušo in telo
7. oddajo 4. sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka posvetili sivki. Odpravili sta se na Kras k prijateljici Mojci, ki je prava strokovnjakinja za vzgojo te omamno dišeče trajnice. Izvedeli sta marsikaj zanimivega, svojo izkušnjo pa sta z veseljem delili tudi z nami. V nadaljevanju boste tako izvedeli, kako skrbeti za sivko, da bo odlično uspevala na vašem vrtu.

Izkoristite priložnost in si zagotovite sadike avtohtonih slovenskih sort
Če niste uspeli vzgojiti svojih sadik avtohtonih slovenskih in udomačenih sort, jih lahko od 29. marca dalje dobite v izbranih trgovinah Spar in Interspar po vsej Sloveniji. Izberete lahko sadike solate leda, ptujske rdeče čebule, belokranjke ter ljubljanskega in varaždinskega zelja 2 (op.), nekoliko kasneje pa bodo na voljo še sadike izbranih sort paprike in paradižnika.

Discorea Batatas in Ipomea Batatas
Malo poznani pa vendar zaradi bogate vsebnosti vitaminov in mineralov vse bolj priljubljeni in za željeni rastlini, ki postajata stalnici vsakoletne zasaditve naših zelenjavnih vrtov.

Sibirska borovnica ali majska jagoda
Zaradi hitrejše letošnje vegetacije so v drugi dekadi letošnjega aprila, ravno v času letošnjih pozeb začele kot prvo sadje v naših vrtovih zoreti sibirske borovnice. Izvor sibirske borovnice je Sibirija, rastišča kamčatk pa so prav tako v Rusiji, Japonski, Kitajski, Kanadi in Poljski.

To morate vedeti vsi ljubitelji kumar
Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev. V 9. oddaji tretje sezone Vrtičkanje je Tina razkrila, kako pravilno vzgajati kumare.

Kako vzgojiti zdrave paradižnike?
Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Poznate čudežno jagodo?
Goji jagode krepijo imunski sistem, ugodno vplivajo na delovanje živčnega sistema in jeter, na prekrvavitev, izboljšujejo vid, znižujejo raven holesterola v krvi, uravnavajo krvni pritisk, lajšajo bolečine v sklepih, krepijo telo po bolezni, čistijo kožo in pomagajo pri zmanjševanju telesne teže. Poglejte, kako ta neprecenljiv sadež vzgojiti doma.

VIDEO: Vrt vse povrne!
Oblikovanja vrta in zelenice si ni mogoče predstavljati brez prezimnih grmičkov in okrasnih krošenj, ki s svojim cvetenjem prve naznanijo pomlad, s svojo senco vabijo na poletni počitek, pozimi pa pod snežno odejo mirno čakajo na novo brstenje ... Koliko pa vrt pomeni vam?

Je po toči zvoniti prepozno?
V poletnih dneh obstaja tudi velika nevarnost toče. Za vse, ki imate vrt ali pa rože na balkonu ali terasi, bodo še kako prav prišli nasveti o ustrezni zaščiti vašega vrtnega ali balkonskega ponosa pred to poletno nadlogo.

Na junijskem vrtu
Zadovoljni vrtnarji in vrtnarke, sadjarji in sadjarke ter vsi tisti, ki imajo pred svojimi hišami grede, se vedno radi sprehodijo med njimi in med svojimi drevesi. A tudi mnogi tisti, ki nimajo svojih vrtov, znajo ceniti sproščujoč učinek takšnega sprehoda. Poglejte nekaj utrinkov z našega obiska junijskega vrta.

VIDEO: Ameriška borovnica
O zdravilnih jagodah s peterokrako zvezdo na spodnjem delu pripovedujejo številne legende severnoameriških indijancev. Gre za ameriške borovnice, ki jih je mogoče gojiti tudi pri nas.