varstvo

Zapuščene, prezrte, pozabljene: živali niso smeti!
Vsako leto po svetu na milijone psov in mačk konča na ulici – brez hrane, zavetja ali osnovne oskrbe. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je kar 200 milijonov psov in 480 milijonov mačk brez doma. Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji zapuščenih 12.000 živali, a je ta številka zagotovo vsaj še enkrat višja.

To je razlog, zakaj moramo biti te dni na cesti še bolj previdni
Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi
Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Britanska lastnica mačke bo za svoje napake plačevala še leta
Mačke se rade igrajo z majhnimi predmeti, ki jih lahko preobračajo, kotalijo, občasno pa še malce povohajo in poližejo. Morda je prav zato klobčič volne zanje tako zelo zanimiva igrača. Je lahek, spreminja obliko, mačka pa ga zlahka ujame v tačke, medtem ko poskuša ugotoviti, od kod prihaja vrvica. Toda pozor, kot se je izkazalo že večkrat, je ta igrača zanje lahko tudi zelo nevarna. To potrjuje nedavna zgodba iz Velike Britanije, s katero si je lastnica mačke nakopala precej velike težave in skrbi.

Ministrstvo pojasnuje, kako je s požarno varnostjo v dijaških domovih
Kako je mogoče, da v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani, v katerem se je ponoči zgodil hud požar, niso imeli nameščenih požarnih alarmov? To se danes – žal dan prepozno, sprašuje marsikdo. Toda ne glede na zakon gre pravzaprav za življenja mladih ljudi, ki jih je treba zaščititi, kar pa, kot kaže, v ustanovi niso storili.

Bodo luči na dvoriščih kmalu prepovedane?
Ministrstvo za okolje je v javno razpravo poslalo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki med drugim prinaša bistveno nižje mejne vrednosti osvetljevanja oglasnih panojev v naseljih. Obenem prepoveduje celovito razsvetljavo stanovanjskih fasad, kar pa ne velja za zunanje prostore, kot so balkoni in dvorišča, mirijo na ministrstvu.

Lastniki psov, prenehajte s tem vedenjem
Večina lastnikov psov ve, kako se obnašati oziroma kako sobivati z ostalimi. Če ste svež lastnik psa, pa le preberite, kakšno vedenje ni primerno za lastnika psa.

Razkrivamo, kakšne so cene za kastracijo in sterilizacijo ljubljenčkov
Sterilizacija ali kastracija hišnega ljubljenčka je velika odločitev, ki s seboj prinaša tudi določen strošek. Preverili smo, koliko stane takšen poseg pri veterinarju in ali je za to mogoče uveljavljati kakšne subvencije.

Kakršen lastnik, takšen pes?
Ste že slišali za rek – kakršen lastnik, takšen pes? Če pogled zgolj usmerimo na kakšen park, pogledamo kakšnega lastnika in njegovega psa, lahko s skorajšnjo gotovostjo trdimo, da je to res. Radi verjamemo tudi, da si mi izbiramo živali, naše spremljevalce, ki kmalu postanejo nepogrešljiv del družine. Pa vendar, ste pomislili, da tudi pes, na svoj način, določa in izbere svojega lastnika?

Prebivalci tega mesta veljajo za najsrečnejše
Vas zanima, v katerem mestu boste prav zagotovo našli srečo?

Vdrli na več pasjih farm in naleteli na grozljive prizore
Štiri leta se je boril zoper ilegalno vzrediteljico pasjih mladičev, zdaj pa mu je končno uspelo. Policija, inšpektorji ter člani organizacij za zaščito živali so pred dnevi vdrli na eno od pasjih farm na zahodu Madžarske, kjer so naleteli na grozljive prizore. "Smo v peklu," so zapisali ob objavi pretresljivih posnetkov. Kmalu se je izkazalo, da ima vzrediteljica več farm, reševanje živali pa se nadaljuje.

Če naberete preveč kostanja, vas lahko doleti kazen
Jeseni, ko je gozd poln najrazličnejših dobrot, vreme pa prijetno toplo, je to idealen kraj za aktiven oddih. Četudi ste se pod krošnjami dreves nameravali le sprehoditi, vas bo morda zamikalo, da bi nabrali nekaj kostanja. Le privoščite si ga, a pazite, da ga ne naberete preveč, saj vas v tem primeru lahko doleti kazen.

Znan je razlog, zakaj je poginil delfin iz Jadranskega morja
Delfini so v jadranskem morju razmeroma redki, a - če imamo srečo – jih lahko včasih opazimo tudi na slovenski obali, žal pa odslej enega manj. Potem, ko je javnost konec julija šokirala novica, da na obalo ob Strunjano naplavilo mrtvega delfina, je sedaj jasno, kaj se je zgodilo z njim.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Kako izbrati pravo klimatsko napravo za dom?
V 5 korakih do klimatske naprave, ki bo švicala, da ne bo treba vam.

Toliko gob lahko naberete, da vas ne doleti kazen
Čeprav na družbenih omrežjih še ni poplave fotografij 'gobarskih ulovov', pa lahko v naših gozdovih, poleg goznih jagod, borovnic in pa dišečega bezga, najdete tudi prve poletne jurčke, lisičke in druge užitne gobe.

To v resnici pomeni ime naše evrovizijske predstavnice
Nekateri se odločijo za posvojitev mačke ali psa, drugi izberejo nekoliko bolj eksotičnega domačega ljubljenčka, kot je kača ali kuščar, morda celo papagaj. A nič od naštetega se po nenavadnosti ne more primerjati z dejstvom, da pri nas živi okoli 40 ljudi, ki sobivajo s sokolom. V nadaljevanju preberite, kdo sploh so sokolarji, razkrivamo pa tudi, katera pevka je z njimi celo odraščala.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Bomo z uporabo prhe res zmanjšali strošek za vodo?
Vas skrbi, da preživite preveč časa pod tušem ali porabite preveč vode za kopanje v banji? Seveda je razmislek o tem, kako prihraniti vodo, smiseln tako z vidika skrbi za okolje kot tudi iz čisto praktičnega razloga, da račun za toplo vodo ob koncu meseca ne bo previsok. Morda ste bili prepričani, da s prhanjem prihranite veliko denarja, ampak ali to zares drži?

Kaja Karba: 'Tisti trenutek, ko smo jo prinesli skozi vhodna vrata, sem postala prava pasja mami'
Kaja Karba je spletna vplivnica, ki na svojem Instagram in YouTube profilu navdušuje predvsem mlajše generacije. Odkar je postala mama fantku Oliverju, s sledilci deli tudi spontane družinske trenutke, marsikdo pa je že pred tem lahko opazil, da ji družbo pogosto dela simpatična psička Lucy. Ta je v njen dom prišla povsem nepričakovano, z mislijo, da bo tam ostala le za kratek čas, a ji je po dveh mesecih tako prirasla k srcu, da je prosila lastnika, ali jo lahko obdrži. Zgodba ima srečen konec in tako je vesela ter navihana Lucy danes nepogrešljiv član njene družine.

Kako se znebiti česnove muhe?
Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Nepopravljiva škoda, ki jo je povzročilo dvanajst najbogatejšiih Zemljanov
Nova študija je pokazala, da samo 12 milijarderjev izpusti toliko toplogrednih plinov kot 2,1 milijona gospodinjstev po svetu. To je količina, za katero bi 'navaden zemljan' potreboval več kot 1500 let.

Zdravilne rastline: Naravi moramo vrniti, kar smo ji vzeli
Znova smo v obdobju, ko nas lahko hitro ujame sezonski prehlad ali gripa. Zato je pomembno, da skrbimo za dober imunski sistem, če pa nas bolezen ujame, si lahko pomagamo tudi s pripravki, ki rastejo na našem vrtu ali v bližini.

Poznate pravila gobarjenja?
September je tukaj, dež je namočil zemljo, sonca je obilno in prvi gobarji so se že pohvalili z 'ulovom' - nekateri pravijo, da na rast vpliva polna luna, ki je ravnokar za nami, tako se le podajte v gozd - a še prej si preberite, kakšna so pravila.

Opozorilo: Ne nabirajte zelenjave, če je bil vaš vrt namočen
Uničujoče poplave v preteklih dneh niso povzročile le ogromno materialne škode znotraj domov, ampak so marsikomu zradirale tudi vse, kar je raslo na vrtu. Reševanje rastlin in sanacija vrtov ob takšni razsežnosti sta izjemno težavna, previdni pa moramo biti tudi pri pobiranju pridelkov in nenazadnje pri nadaljnjem obdelovanju vrta na onesnaženih območjih.

Tako se na naraven način znebite mravelj
Mravlje. Tako drobne, a tako nadležne! Poskusite se jih znebiti tako, da sledite spodnjim korakom.

Tega Anini mojstri zagotovo niso pričakovali
V sobotni oddaji Delovna akcija smo spoznali simpatičnega Damirja, ki s svojo glasbo rad zabava ljudi, sam pa ima za sabo težko zgodbo. Biološkega očeta pozna le s fotografij, z mamo Cvetko sta bila dolgo ločena. Ko se je končno lahko vrnil domov, je svoj kotiček našel v majhni sobici na temnem podstrešju, kjer se je vsako zimo boril z ostrim mrazom. Ana in njeni mojstri so maksimalno izkoristili potencial, ki ga je nudil prostor, ter v sodelovanju z več kot fer prijatelji Delovne akcije Korošcu postavili temelje za dostojno, predvsem pa srečno življenje.

Sorte krompirja, ki se najpogosteje znajdejo na naših vrtovih in njivah
Krompir je, zahvaljujoč svoji energijski vrednosti, eno izmed najbolj pogostih in priljubljenih živil po vsem svetu. Čeprav poznamo več kot 3000 različnih sort, pa ga večina razlikuje le po barvi lupine, ki je najpogosteje rumena ali rdečevijolična, in po beli ali rumeni barvi mesa. To potrjuje tudi mag. Jože Mohar, ki se s to poljsko kulturo ukvarja že vrsto let. Pravi namreč, da imajo pri določevanju uporabne vrednosti krompirja pogosto težave celo izkušeni kuharski chefi. Nekaj več kot 50 različnih sort vsako leto zasledimo na naših njivah, še doda in poudari, da ima vsaka izmed sort svoje specifike, tako v oziru gojenja kot same uporabne vrednosti gomolja.

Igralec obtožen zanemarjanja domačih živali
Zvezdnik priljubljene humoristične serije Dva moža in pol, Charlie Sheen, se vedno znova znajde v središču pozornosti. Vsi smo že slišali za njegove težave z nasiljem in odvisnostjo od alkohola, drog in seksa, toda mnogi ne vedo, da je bil ameriški igralec obtožen tudi zanemarjanja domačih živali.

Preprosto odstranite pesticide s sadja in zelenjave
Sadje in zelenjavo uvrščamo med zdrava živila, bogata z vitamini in minerali, ki jih naše telo še kako potrebuje. A ker vsi žal nimamo svojega vrta, kjer bi pridelovali neoporečno zelenjavo in sadje, to kupimo v trgovini. Res je, da vedno več posameznikov posega po živilih ekološke pridelave, a vendarle je več tistih, ki, verjetno predvsem zaradi nižje cene, kupujejo konvencionalno pridelano zelenjavo, ki pa je lahko zaradi ostankov pesticidov našemu zdravju škodljiva. A brez panike, tu je nasvet, kako se jih rešiti.