aroma

Vsestranska začimba, ki je pravzaprav strupena
Majaron (Origanum majorana) je trajnica, ki je tesno povezana z origanom. Ker spada v družino ustnatic, je tudi sorodnica bazilike, rožmarina, žajblja, timijana in origana. V toplejših območjih lahko majaron prezimi zunaj, na celinskem delu pa ga večinoma gojimo kot enoletnico ali pa kot lončnico, ki jo prestavimo v zaprt prostor, ko pride zima.

Zlata pravila sajenja jesenskega česna in čebule
Česen in čebula sta dve izmed izjemno aromatičnih vrtnin, ki spadata v družino narcisovk. Poleg tega, da sta obe bogati z eteričnimi olji in zato značilnega ostrega vonja in okusa, imata še eno skupno lastnost – sta namreč izredno močna naravna antibiotika, ki nam lahko pomagata dvigniti imunski sistem in nas rešita pred marsikatero zdravstveno nevšečnostjo, še posebej v hladnejšem času. Če ste v tem trenutku ugotovili, da ga nujno morate imeti na svojem vrtu, na srečo še niste prepozni. Tako česen kot čebulo namreč lahko sadimo v spomladanski sezoni in tudi pozno v jeseni.

Tako zelo zdravilno je divje korenje
Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.

To posadite zraven krompirja, da se znebite koloradskega hrošča
Izbira pravih spremljevalnih rastlin krompirja je pomembna, saj lahko pomagajo zaščititi pridelek pred običajnimi škodljivci, kot so koloradski in majski hrošči ter listne uši. Nekatera zelišča, zelenjava in cvetoče rastline so lahko tudi dobra alternativa strupenim pesticidom. Spodaj boste našli nekaj najboljših spremljevalnih sosedov krompirja.

Žajbelj: zdravilna dišavnica, ki je ena najpreprostejših za vzgojo
Žajbelj, zelišče izjemne zgodovine in številnih koristnih lastnosti, je že stoletja prisoten v različnih kulturah in tradicionalni medicini. Zelo verjetno je tudi ena izmed dišavnic, ki jih lahko najlažje gojite doma. Preberite, zakaj je tako zelo cenjen in kako si lahko čudovit lonček ali gredico žajblja vzgojite sami doma.

Limone nikoli več ne boste metali v smeti
Gotovo veste, da je limona v gospodinjstvu nenadomestljiva. A če ste do sedaj vedno uporabili le njen sok, lupino pa zavrgli, vas morda naslednji nasveti prepričajo, da je tudi slednja še kako uporabna. Tukaj je pet načinov, s katerimi boste zagotovili, da limona tudi potem, ko ste iz nje iztisnili ves sok, ne bo romala v koš za smeti.

Česen posadite zraven teh rastlin
Sajenje česna je dober način, da preprečite, da bi se na drugih rastlinah na vrtu naselili škodljivci, poleg tega pa lahko pomaga preprečiti razvoj nekaterih bolezni. Kot spremljevalna rastlina je učinkovit tako pri zelenjavi, nekaterih vrstah sadja in celo rožah, vključno z vrtnicami.

To so najbolj tipične azijske začimbe
Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

Ali veste, kaj je romanesco?
Romanesco je lepa in nenavadna zelenjava, ki postaja vse bolj priljubljena. Po okusu je podoben cvetači, vendar je aroma romanesca blažja, bolj oreščkasta in z bolj hrustljavo teksturo.

Ste vedeli, da lahko nekatera zelišča gojite tudi v vodi?
Da bi lahko v aromi in vonju svežih zelišč uživali celo leto, ne potrebujete velikega vrta – nekatere je mogoče gojiti kar v steklenem lončku, v katerega nalijete nekaj vode. Poglejmo torej, kako si lahko kar na okenski polici v kuhinji ustvarite svoj zeleni zeliščni kotiček.

Pred novim letom poskrbite za to
Čeprav današnja kulinarika sloni na modernih pristopih, tehnikah in okusih, večina še vedno najraje gradi na tradicionalni osnovi. Ta sestoji iz različnih pristnih okusov, ki se na koncu morajo povezati v uglašeno harmonijo. Pri tem imajo izjemno pomembno vlogo zelišča, s katerimi lahko do potankosti izpopolnite okus in vonj osnovnih sestavin – če le veste, kako jih pravilno uporabiti in kombinirati. V pomoč nam je lahko nekaj trikov in nasvetov, ki jih utegnemo preizkusiti že čez nekaj dni: pri pripravi nepozabne silvestrske ali novoletne pojedine.

Poznate te začimbe?
Ljubitelji indijske hrane ali ne, prav vsakdo ve, da so za dobro indijsko jed ključne aromatične začimbe. Verjetno zato ni prav nič nenavadnega, da jim posvečajo toliko pozornosti in da imajo indijske gospodinje v kuhinji zanje prav posebno mesto. Shranjujejo jih v okrogli kovinski škatli za začimbe, vsako začimbo v svoji posodici.

Najbolj dišeče cvetje, ki popestri vaš vrt
Nič ni lepše, kot ko v poletnem vetriču ujeti vonj cvetja. Od najbolj aromatičnih cvetov, od vrtnic do sladkega graha ... te cvetlice vam bodo osvežile in popestrile vaš vrt.

Čeprav ni tako znan, je izjemno okusen in vsestransko uporaben
Čeprav ni ravno med najbolj poznanimi, je koromač izjemno okusen, zdravilen in vsestranski za uporabo. A ker se velikokrat pojavijo nejasnosti glede različic rastlin in poimenovanja le-teh, vam jih bomo v nadaljevanju razjasnili.

Je najbolj uporabljeno in izjemno zdravilno zelišče
Peteršilj se je že od 10. stoletja pojavljal na samostanskih vrtovih in tudi naše babice so imele vedno kakšno gredico v bližini kuhinje. Spada med kobulnice in je dvoletnica – za vse, ki želite pridelati semena. Sicer pa velja za eno najbolj znanih in najpogosteje uporabljenih začimb pri nas. Jedi obogati in skoraj nikoli ne pokvari okusa. Imejte ga vedno pri roki ...

Najbolj dišeče rože za vaš vrt
Ni lepšega kot sprehod po vrtu med dišečimi rastlinami. Predstavljamo vam nekaj enoletnic ter trajnic, s katerimi boste ustvarili najbolj dišeč vrt.

Triki, ki pomagajo proti prehladu
Ta rastlina, ki jo najdemo v vsakem gospodinjstvu, je prava zakladnica zdravja in zato nepogrešljiva predvsem v hladnejšem delu leta, ko si z njo lahko olajšamo marsikatero zdravstveno tegobo. Resda da pusti nekoliko neprijeten okus v ustih in ni ravno najboljša izbira, če nameravate na zmenek, a le preberite, kako vam lahko olajša simptome prehlada.

Je pravi balzam za prebavila, sečila in rodila ...
Ugodno deluje na prebavila, rodila in sečila, pomaga pri migreni in spodbuja spolno slo. Uporabljamo ga za juhe, omake, solate, enolončnice ... Je nezahteven za vzgojo in uspeva na vseh vrstah tal, tudi v posodah ... Več kot dovolj razlogov torej, da si to pomlad luštrek omislite tudi na domačem vrtičku ali balkonu.

Kaj je v trendu to jesen?
Marsikaj se nikoli ne spremeni. Jesen je čas za toplejše barve in materiale, za bolj zemeljske odtenke in bogatejše teksture. Cilj je doseči občutek udobja in zavetja med svojimi štirimi stenami, medtem ko je zunaj njih vreme vse hladnejše in slabše.

Neverjetno, za kaj vse jo lahko uporabite
Od trdih madežev do zamašenih odtokov so limone tisto čistilo, za katero niste vedeli, da ga potrebujete.

5 rastlin, ki vam bodo pomagale prebroditi zimo
Sobne rastline so krasne, če želimo domu vliti nekaj duše, življenja. Številne pozitivno vplivajo na naše počutje, saj filtrirajo toksine iz zraka, odišavijo dom in z barvami poživijo prostore.

Tega zagotovo niste vedeli ...
V 5. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka podrobneje predstavili lovor. Ta raste predvsem na Primorskem, kjer si lahko naberemo zalogo. Posušene lovorjeve liste pa seveda lahko kupimo tudi v trgovini.

Privoščite si zimsko razvajanje
Za ustvarjanje prijetnega decembrskega vzdušja v domu posezite po naravnih eteričnih oljih, ki so boljša izbira kot sintetični osvežilci zraka. Zelo preprosto lahko ustvarite svojo unikatno mešanico, pri čemer uporabite dišave, ki poudarjajo praznično vzdušje in hkrati izboljšujejo zimsko malodušje.

Vsega tega o čaju zagotovo niste vedeli
Na voljo je v stoterih okusih, znan je potem, da zdravi in greje: da, vse to je čaj! Vsak peti Slovenec naj bi si namesto kave zjutraj raje privoščil skodelico toplega, dišečega čaja. Kaj se pravzaprav skriva v tem napitku? Kako ga je treba pravilno skladiščiti in kako pripraviti? Kakšni so njegovi učinki na zdravje? Poglejmo!

Discorea Batatas in Ipomea Batatas
Malo poznani pa vendar zaradi bogate vsebnosti vitaminov in mineralov vse bolj priljubljeni in za željeni rastlini, ki postajata stalnici vsakoletne zasaditve naših zelenjavnih vrtov.

Še sanja se vam ne, kako zelo je koristen
V vsakem gospodinjstvu sodi kis med osnovna živila, aroma in kislost ter njegove druge sestavine dajejo jedem posebno svežino. A kis je veliko več kot le preliv za solato ali konzervirno sredstvo za vlaganje domače zelenjave. Iz kuhinjske omarice ga lahko vzamete tudi za čiščenje nekaterih trdovratnih madežev, z njim očistite kopalnico, odstranite vodni kamen, osvežite svoj hladilnik in z njegovo pomočjo odstranite trdovratne madeže na perilu.

Sibirska borovnica ali majska jagoda
Zaradi hitrejše letošnje vegetacije so v drugi dekadi letošnjega aprila, ravno v času letošnjih pozeb začele kot prvo sadje v naših vrtovih zoreti sibirske borovnice. Izvor sibirske borovnice je Sibirija, rastišča kamčatk pa so prav tako v Rusiji, Japonski, Kitajski, Kanadi in Poljski.

Da, tudi na balkonu je mogoče!
Je piknik na balkonu prava rešitev, da se zabavate tudi, če nimate vrta ali, da pretentate muhasto vreme? Preverite, zakaj bi lahko bila to odlična ideja in kaj bi vas lahko morda od te zamisli odvrnilo.

To morate vedeti!
Glede hibridov obstaja veliko debat in nestrinjanj. Nekateri jih uporabljajo, drugi so proti. Kaj torej hibrid sploh je?

Na balkonu? Zakaj pa ne!
Je piknik na balkonu prava rešitev, da pretentamo muhasto vreme, ali bo z njim preveč dela? Predstavljamo vam nekaj argumentov ZA piknik na balkonu, ter tudi nekaj argumentov PROTI pikniku na balkonu, odločitev pa seveda prepuščamo vam.