Dominvrt.si

prezimovanje

Čili najbolje uspeva na sončnem in svetlem balkonu

Obstaja na tisoče vrst čilijev v široki paleti barv, oblik, velikosti in stopenj pekočnosti, od blagih do izjemno pekočih. Dobra novica za vse ljubitelje je, da jih je mogoče zelo enostavno vzgojiti tudi na balkonu. Poleg tega, da jih boste tako imeli vedno pri roki, so namreč že rastline čilija same po sebi čudovita zelena dekoracija.

Vrtno pohištvo pozimi: Kako podaljšati njegovo življenjsko dobo?

Sezona žara, kave na prostem in poležavanja pod jablano se je končala. Zunaj je hladno in deževno, dnevi so krajši in tema nas prehitro prežene v notranjost. Če imate pergolo, lahko sezono na prostem podaljšate še za nekaj časa. Toda kako bo zima vplivala na vaše vrtno pohištvo?

Kako pripraviti bugenvilijo na nižje temperature?

Bugenvilija je priljubljena okrasna rastlina zaradi svojih pisanih cvetov, vendar kot tropska rastlina ni odporna proti mrazu. Da bi ohranili njeno zdravje in lepoto tudi v hladnejših mesecih, jo je treba znati ustrezno negovati in zaščititi. Kako to storiti?

Atraktivna grmovnica s čudovitimi zdravilnimi cvetovi

Hibiskus je zagotovo ena izmed bolj atraktivnih grmovnic. Čudovita skozi celo leto, v poletnem in jesenskem času, ko nas razveseli s svojimi cvetovi različnih barv pa še toliko bolj. Njeni cvetovi pa tudi privabljajo čebele, ki so pomemben člen opraševanja in zato vzpodbudno delujejo tudi na rast ostalih rastlin na vrtu.

Prikupni škodljivec, ki se na vrtu največkrat pojavi ob koncu poletja

Mali škržatki so velika skupina žuželk, ki kljub svojemu prisrčnemu imenu na vrtu niso ali ne bi smeli biti dobrodošli. Te žuželke se namreč prehranjujejo z veliko različnimi vrtnimi rastlinami ter nanje celo prenašajo bolezni. Dobra novica je, da je te škodljivce razmeroma enostavno nadzorovati, če le dovolj hitro ukrepate.

Kaj delamo na vrtu oktobra?

Oktobra se dela na vrtu počasi zaključujejo, na svoj račun pa pridejo vsi vinogradniki, ljubitelji gob in kostanja ter vseh drugih jesenskih dobrot. Vrtnarji na svojih gredicah pobiramo vse bolj dragoceno in redko sezonsko zelenjavo, skrbimo za prst, da bo naš vrt tudi v naslednji sezoni bogato obrodil, še vseeno pa nas čaka nekaj del. Tudi v jesenskem in zimskem času pri vrtičkarjih ni časa za počivanje!

Nenavadne rastlinice, ki so na las podobne majhnim kamenčkom

Živi kamenček je ena najbolj edinstvenih sukulent, ki obstajajo. Ime je rastlina dobila po svojem zanimivem videzu, ravno ta njen nenavadni videz pa je razlog, da so živi kamenčki tako iskani in priljubljeni. Njihovo gojenje je lahko izziv, vendar je uspeh možen, če poskrbite, da bodo dobile dovolj sonca in upoštevate še nekaj drugih zahtev.

Znate izbrati pravi lonec za svoje rastline?

Na trgu najdemo toliko ljubkih lončkov in posod za lončnice, da se je včasih kar težko odločiti za eno samo. Večina izmed njih je primerna za uporabo v zaprtih prostorih, na terasah, verandah in celo na vrtu. Toda kako izbrati pravega, ne da bi gledali samo na zunanjost in videz?

Viseča pelargonija je hit letošnjega poletja

Pelargonije so ene tistih manj zahtevnih rastlin, ki so stalnica na naših okenskih policah. Čim posije nekaj sonca in je čas primeren za sajenje spomladanskih rož, se znajdejo tam samostojno ali v kombinaciji z drugimi vrstami. Če želite letos poskrbeti za najbolj trendovsko zasaditev, si omislite viseče pelargonije!

Grahar je najpogostejši škodljivec na grahu

Se vam zdi, da se z grahom na vašem vrtu dogaja nekaj čudnega? Morda ste opazili žuželke, ki se hranijo s cvetovi ali drobnimi jajčeci na grahovih strokih. Če je tako, je krivec najverjetneje tako imenovani hrošč grahar. Grahar predstavlja veliko grožnjo za pridelavo graha. Kdo sploh je ter kakšno škodo povzroča? Ne veste, kako se ga znebiti? Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti.

Kaj lahko storimo, če vrt napade majski hrošč?

Nenavadno topla zima je omogočila prezimovanje številnim talnim škodljivcem, med njimi tudi majskih hroščem, ki povsem sestradani že komaj čakajo, da napadejo krompir in druge sorte zelenjadnic, ki jih sadimo v spomladanskem času. Njihove ličinke ali ogrci, ki se nahajajo v zemlji, povzročajo škodo na koreninah in gomoljih zelenjadnic, med katerimi jim najbolj teknejo korenine zelenih rastlin.

Zaščitite okrasni vrt pred zmrzaljo

Zimsko vreme, ki s seboj prinaša sneg, veter in mraz, lahko neugodno vpliva na rastline. Da bi naš okrasni vrt, v katerega smo vložili veliko truda, energije in nenazadnje gotovo tudi denarja, preživel zimo in spomladi spet na polno zaživel, ga moramo v jeseni primerno zaščititi. Pri tem ni dovolj, da zaščitimo samo zunanji vidni del, ampak tudi koreninski sistem, poganjke in največkrat kar celo rastlino.

Rastlina, ki tvori dolge in čudovite nize zelenih biserov

Rastlina z nekoliko nenavadnim poimenovanjem Rovlejev grint, ali 'string of pearls' kot jo bolj smiselno poimenujejo v angleško govorečih deželah, spada v družino sukulent. Njena posebnost je opazna že na daleč, saj tvori liste v obliki kroglic, podobnih grahu. Če vas je zamikalo, da bi jo imeli tudi sami doma, v spodnjih vrsticaj izveste nekaj zanimivosti o njej.

Kaj se dogaja z gozdom v jeseni?

Pred zimo ne poskrbimo samo za vrt, trato, okolico hiše, ampak, če imamo gozd, tudi zanj.

Te cvetlice sedaj zasadite na teraso in balkon

September in oktober sta za cvetlice zelo nehvaležna meseca, saj slovita p muhastem in spremenljivem vremenu. Menjava sončnih trenutkov z hladnim obdobjem, nas počasi pripravlja na počitek. Zato je treba poletne cvetlice pravočasno pripraviti na prezimovanje, balkon in teraso pa okrasiti s tistimi, ki so bolj odporne na mraz.

Roža, ki je s svojo lepoto osvojila ves svet

Dalija sicer izvira iz Mehike, a njena lepota je prepričala ves svet. Obstaja več kot ogromno različnih vrst te čudovite rože, razlikujejo pa se med seboj, tako po barvi kot tudi velikosti. Poglejte, kako skrbeti za dalijo.

Vse o balkonskem cvetju s prekrasnimi cvetovi

Gomoljna begonija je s svojimi čudovitimi cvetovi ena od priljubljenih rastlin, ki krasi številne balkone, terase in okenske police. Ker obstaja več različnih sort, ki se med sabo razlikujejo po cvetovih, boste zagotovo poiskali sebi najljubšo. Zakaj so gomoljaste begonije nezahtevne, kakšna lega jim paše in, kako je potrebno za njih skrbeti, si preberite v nadaljevanju.

So se tudi v vaš dom naselile nenavadne pikapolonice?

Jesensko vreme nas je nagradilo s toplimi temperaturami, ki so ga začutile tudi žuželke. Ob sončnem vremenu pa so mnogi pisali, da je njihova fasada polna polonic, ki pa niso videti kot tiste običajne, rdeče polonice.

Avokado v lončku? Zakaj pa ne!

Vzgoja avokada je v teoriji povsem enostavna, praksa pa je že druga zgodba. Kljub vsemu je vredno poskusiti – če vzklije, boste imeli prekrasno rastlino.

Kaj postoriti v sadovnjaku pred zimo?

Še preden zima pokaže vso svojo moč, sadna drevesa v sadovnjaku prebelimo, s čimer bomo debla zavarovali pred pokanjem skorje. Sicer je dobro, da se pred samim sajenjem posvetujemo s strokovnjakom za sadjarstvo, nekaj splošnih nasvetov pa boste dobili v našem članku.

Poletje za vas nikoli več ne bo enako!

Le kdo ne sanja o bazenu na domačem vrtu? Namesto da bi se v vročih poletnih dneh hladili v senci ali v klimatiziranih prostorih, bi lahko kar po službi zaplavali v domačem bazenu. Zakaj pa ne? Če ste mislili, da je bazen samo za tiste z debelo denarnico, se motite. In idealen čas za vgradnjo ali postavitev bazena je zdaj.

Poskrbite za živali

Letošnja zima bo glede na trenutne napovedi postregla z obilico snega in nizkimi temperaturami, zato Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja na primerno skrb za živali. Tako hišnim kot rejnim živalim je treba namreč v času nizkih temperatur zagotoviti primerno okolje za bivanje, nuditi jim je treba tudi več hrane oz. krme.

Da bo vaš balkon naravnost čudovit ...

Spomladi je čas za urejanje teras in balkonov in roko na srce, naj imamo še tako lično urejen balkon, ne bo videti popolno, če ga ne bomo 'opremili' z rastlinami. Med najbolj priljubljene balkonske rastline sodijo pelargonije, zato sta jim dobršen del 9. oddaje 4. sezone Vrtičkanje namenili tudi Tina in Metka.

Kako skrbeti za kaktuse?

Kaktusi so izjemno priljubljene rastline, predvsem med tistimi, ki niso najbolj vestni vrtnarji oziroma nimajo veliko časa, da bi skrbeli za rastline, ki potrebujejo veliko pozornosti in nege, saj so relativno nezahtevni, a so kljub temu videti lepo. Pa vendar ni dovolj, da kupimo kaktus, ga postavimo na polico in smo zaključili. Poglejmo, kakšno skrb potrebujejo kaktusi!

Spoznajtne vrtne 'stanovalce'

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Spoznajte se z njimi.

Ni še prepozno!

Čeprav je v teh dneh vreme še skoraj preveč kičasto, jutra niso več najtoplejša in le še vprašanje časa je, kdaj bodo temperature padle krepko pod ničlo. In če še niste poskrbeli za svoj vrtiček, je sedaj skrajni čas, preden mraz pokaže zobe in uniči preostanek pridelka.

Nujno jih zaščitite!

Slovenija se je v teh dneh znašla v primežu nizkih temperatur, zato Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da je treba živali zaščititi pred škodljivimi vremenskimi vplivi. V času hudega mraza je pomembno, da so živali čiste in suhe, saj ima mokra in z blatom zamazana dlaka manjšo izolacijsko sposobnost.

Od sedaj naprej boste nanje gledali drugače

Vrtovi imajo poleg lastnikov in oskrbnikov tudi svoje manjše in večje stanovalce. Seveda govorimo o žuželkah in živalih, ki imajo svojo natančno določeno vlogo v občutljivem ekosistemu. Leteče, plazeče, skakajoče, prijazne in ne tako prijazne. Nekaj sta nam jih vrtičkarici Metka in Tina predstavili tudi v 6. oddaji Vrtičkanje.

Zakaj si ga ne bi omislili?!

Bazen na domačem vrtu omogoča možnost ohladitve in sprostitve v vročih poletnih dneh brez prerivanja in gneče, ki običajno vladata v kopališčih. O njem sanjamo vsi, ponavadi pa se zatakne pri prostorski omejenosti ali finančnih sredstvih. No, morda uresničitev vaših sanj vendarle ni tako daleč, kot si mislite ...

Zelišča v kuhinji

Zelišča v stanovanju navadno gojimo v lončkih. Če smo skrbni gojitelji, nas bodo ta s svojim vonjem in svežimi aromami razveseljevala tudi v hladnejših mesecih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860