Dominvrt.si

Rimljani

Zdravilna rastlina, ki je nepogrešljiva v ljudski medicini

Ognjič je enoletna rastlina, ki jo prepoznamo po njenih živahno oranžnih ali rumenih cvetovih. Ta rastlina je cenjena zaradi svojih številnih uporab v zdravilstvu, kozmetiki in kulinariki.

Katero vrsto škarpe izbrati?

Oporni zidovi, bolj znani kot škarpe, se zaradi enostavnosti in praktičnosti pogosto uporabljajo pri urejanju okolice. Le ti imajo povsem praktičen namen kot na primer utrjevanje brežine, da se ta ne osipa, ali pa jih uporabimo za izravnavo terena. Z opornimi zidovi lahko strmo parcelo spremenimo v bolj praktično, terasasto. Lahko so učinkovito sredstvo za zaščito hiše v primeru apokalipse ali pa so oporni zidovi čisto estetske narave. In kakšne vrste zidov se danes gradi?

Asfalt ali tlakovci?

Končno ste zgradili hišo, ki ste jo že dolgo načrtovali, in prišel je čas, da projekt zaključite z ureditvijo dvorišča, ali pa ste se mogoče odločili za ureditev že obstoječega dvorišča. Pa že veste, s čim bi želeli, da je prekrito, oziroma kako naj bi bilo videti? Bi želeli, da je dvorišče enakomerno prekrito, homogenega videza in nimate posebnih zahtev, ali pa bi želeli, da je le-to malo bolj estetsko in razgibano? Pa poglejmo, kakšne možnosti imate.

Kako se pravilno lotiti izbire božičnega drevesa

Čeprav naj bi se božično drevo tradicionalno postavljalo dan pred božičem, se večina okraševanja loti že v začetku decembra ali še prej. Pri tem se vsako leto znova znajdemo pred veliko dilemo: okrasiti domovanje z umetnim drevesom popolnega videza ali se raje odločiti za naravno jelko, ki bo dom napolnila s pristnim božičnim vonjem?

Je to najlepša božična rastlina?

Številne domove v božičnem času krasijo izbrane okrasne rastline: od božične zvezde, bodike, amarilisa do božičnih dreves. Katere rastline so značilne za božič in kakšen je njihov simbolični pomen?

Na vašem vrtu rastejo rože, ki jih lahko pojeste – pa tega sploh ne veste

Čudovite cvetlice, ki jih običajno gojimo na vrtu, cvetlični gredici ali pa v loncu, navadno sadimo preprosto zato, ker so lepe. Od njih ne pričakujemo druge koristi, kot da ustvarijo lepe cvetove in jih obdržijo čim dlje, da lahko uživamo ob pogledu nanje. A določene rastline imajo celo to prednost, da jih lahko pojemo. Čeprav misel, da bi rože uvrstili na svoj jedilnik, ni novodobna ideja, jo po dolgih stoletjih, kot kaže, vse bolj obujamo.

Zakaj na vrtu posaditi bob?

Ena izmed najstarejših gojenih rastlin na svetu, ki je prisotna že med najdbami iz kamene dobe, je bob. Nekoč je bil pomembna prehrana naših prednikov, danes pa so ga v slovenskih vrtovih zmenjale druge stročnice. A kot veliko starih sort, ki se vračajo v naše sadovnjake, in avtohtonih slovenskih sort zelenjave, ki znova preraščajo zelenjavne grede, si tudi bob spet utira pot na naše vrtove.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji

Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Se sploh zavedate vseh zdravilnih učinkov koriandra?

Čeprav ni tako razširjen kot peteršilj ali bazilika, je koriander ravno tako vsestransko zelišče, ki se ponaša z dolgim seznamom zdravilnih učinkov, med drugim je odličen pri prebavnih težavah. Je tudi enostaven za vzgojo, zato le poiščite prostor zanj na vrtu ali balkonu.

Čemaž ima malo morje zdravilnih učinkov

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Pluta postaja vse večji trend v svetu notranje opreme

Morda pluto v tem trenutku še najbolj poznate v obliki vinskih zamaškov ali stenskih tabel za obvestila, toda zaradi svojih pozitivnih lastnosti postaja čedalje bolj priljubljena v svetu notranje opreme. Poglejmo si, zakaj.

Cimet: kako ga uporabiti in za kaj je koristen?

Vonj po cimetu je tisti, ki ga v decembru ne sme manjkati. Kako vse ga lahko uporabite in za kaj vse je koristen?

Kakšni nagrobni aranžmaji so letos priljubljeni?

Od grških časov, ko so na grobove padlih bojevnikov polagali cvetje, pa do danes, ko okraševanje grobov postaja vedno večji ekološki problem, je preteklo kar nekaj časa, a pomen v osnovi ostaja enak – počastiti spomin na umrle. Ob prihajajočem prazniku smo raziskali, kako se je tradicija spreminjala skozi zgodovino, preverili, katere navade so se ohranile do danes, in povprašali, kam gredo trendi v teh časih.

Vse, česar niste vedeli o robidah

Robidnice so tako kot maline, precej enostavne za gojenje. Pogosto se zasadijo kar same in nemalokrat lahko na sprehodu v naravi opazimo trnasto goščavje, na katerem se skrivajo slastni temni sadeži. Če jh nameravate posaditi doma, potem zanje izberite prostor, kjer se bodo lahko prosto razraščale in vam tako dale obilno letino!

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad

Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Drobnjak ima številne koristi za zdravje

Drobnjak v Sloveniji poznamo tudi pod imenom šnitloh. Je trajna čebulnica, pravzaprav najmanjša vrsta užitnih čebul, ki je bogata z vitaminoma B2 in C ter s karotenom. Vsebuje kalij, kalcij, natrij, železo in fosfor, zaradi vseh opisanih značilnosti pa blagodejno vpliva na človeško telo.

Okna - vse na enem mestu

Za okna pravimo, da so naše 'ogledalo v svet'. Vsi si želimo, da so čista, urejena, tudi lepa. A premalokrat bolj kot na videz (čeprav je ta zelo pomemben) pomislimo, da imajo okna še eno pomembno vlogo – tako kot pravilna in kakovostna izolacija tudi okna vplivajo na toplotni izkoristek, zato je pomembno, da izberemo prava za svoj dom.

So nezahtevne za vzgojo in izjemno koristne za zdravje

Ste vedeli, da če sanjaš redkvice na vrtu, to pomeni uspešen posel in dobre prijatelje?! Sicer pa so redkvice ene prvih zelenjadnic na vrtu, so bogate s hranili in odlična popestritev jedilnika.

Čemaž znižuje holesterol in blagodejno vpliva na celo telo

Čemaž, tudi gozdni, divji ali medvedji česen, kačji lek ali štrkavec, ki so ga poznali že stari Rimljani, raste od marca do junija in cveti aprila in maja v vlažnih listnatih gozdovih, večinoma v hrastovih, gabrovih ali bukovih. Ima malo morje zdravilnih učinkov, in če le imate možnost, ga posadite kar na svojem vrtu!

Začinite si veseli december

Omamni vonj cimeta nas spomni na okusne piškote, peciva in druge sladice, na zimski čaj in seveda kuhano vino. Lahko bi rekli, da cel december diši po cimetu. Cimetove palčke so tudi čudovit dodatek k božičnim dekoracijam, za piko na i pa z njimi lahko tudi odišavimo dom. Naj bodo tudi vaši prazniki začinjeni s cimetom, saj je konec koncev tudi izjemno zdravilen.

Z razlogom ga častijo

Ingver se kot začimba uporablja že najmanj 3000 let. Nepogrešljiv je pri pripravi orientalskih, azijskih in indijskih jedi. Pogosto se uporablja za pripravo sladic in pijač. Poleg tega, da je priljubljena začimba, ingver v sebi skriva tudi številne zdravilne lastnosti.

Kako se na hitro ohladiti?

Prišli so pasji dnevi, ki naj bi trajali od 23. julija do 23. avgusta. Pasji dnevi sicer prihajajo še iz starih časov, ko so stari Rimljani verjeli, da je pred njimi nesrečno poletno obdobje. Pasji dnevi pa naj bi prinašali tudi visoke temperature, zato poskrbite zase.

Ni le odličen dodatek jedem ...

Poleg dveh osnovnih začimb – soli in popra – med najbolj priljubljene uvrščamo tudi drobnjak, trajnico, ki velja za pravo vitaminsko bombo in doda specifičen okus marsikateri jedi. Lahko ga gojimo na vrtu ali okenski polici in je zelo nezahteven za vzgojo.

Čeprav ni tako znana, ima kup blagodejnih učinkov

Čeprav pri nas niso tako razširjene in tudi v trgovinah ter na tržnicah jih je včasih težko dobiti, so kutine nadvse aromatične in okusna popestritev marsikatere jedi, sploh sladic, zaradi hranljivosti pa so posebno mesto dobile tudi v kozmetiki. Kutino lahko gojite na domačem vrtu.

Jezovi - zakaj je pomembna gradnja teh?

Jez je gradbena struktura, ki preprečuje poplavljanje. Najvišji na svetu se imenuje Rogun, nahaja pa se v Tadžikistanu. Njegova višina nad temelji je 335 metrov.

Čas za sajenje priljubljene vrtnine je tu!

V marcu sadimo in sejemo vrtnine, ki jih bomo pobirali ob koncu pomladi oz. na začetku poletja. Dela na vrtu ni priporočljivo hiteti, vsaj dokler zemlja še ni dovolj topla. A čas za solato je vsekakor že tu!

Najredkejše pasme psov v Sloveniji

Za podatke smo prosili Upravo za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, ki ureja Centralni register psov. V njem so podatki o psih iz vse Slovenije; med njimi, katerim pasmam pripadajo. Ko se pomikamo po seznamu navzdol, jih na koncu najdemo nekaj, ki imajo v naši državi (po zadnjih podatkih) le enega predstavnika. Spoznajmo nekaj takšnih redkeje zastopanih pasem.

Štukature - jih poznate?

Štukaturam pogovorno pravimo tudi štuk. Je tehnika umetniškega oz. obrtnega krašenja stenskih in stropnih ploskev v nizkem reliefu, pri tem pa se uporabljajo najrazličnejši motivi. Štukature spadajo v področje likovne umetnosti kiparstva kot del arhitekturne plastike. 

Gospodinjstvo in njegova zgodovina

Kavč, omara, postelja in denimo pribor, kot so vilice, so danes nekaj, brez česar si preprosto ne znamo predstavljati življenja. Vse te majhne in tudi tiste večje stvari so del našega vsakdana, včasih pa jih sploh niso poznali ali pa so jih uporabljali za popolnoma drugačne namene, kot jih uporabljamo danes. Poglejmo si nekaj najbolj zanimivih primerjav.

V tem mesecu si jo morate privoščiti

Prava kamilica spada v družino nebinovk, raste po vsej Evropi in zmernih območjih Azije, prenesli pa so jo tudi v zmerne predele Severne Amerike in Avstralije. Uporabljali so jo že stari Grki in Rimljani, Germani so jo posvečali bogu Baldurju, v agrikulturi pa se kamilica še vedno uporablja kot rastlina, ki blagodejno vpliva na rast drugih posajenih rastlin, zlasti tistih z eteričnimi olji. Kakšen pomen pa ima za človekovo telo in za naše zdravje?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860